/ تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ نفت در برنامه شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت است - سیستم همکاری در فروش جی فور

تولید یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ نفت در برنامه شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت است

اسداالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، به جزییات جلسه امروز این کمیسیون اشاره کرد و گفت: مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت (متن) به همراه معاونان در نشست امروز کمیسیون حضور یافتند و گزارشی از حوزه کاری و پروژه‌های شرکت متن به اعضا ارائه دادند.

وی با بیان اینکه شرکت متن در حوزه غرب کارون، یاران، آزادگان و سروش پروژه‌های گوناگون دارد، اضافه کرد: مدیرعامل شرکت متن در این جلسه عنوان داشت که ۳۵۰ هزار بشکه نفت در مجموعه پروژه هایی که در اختیار دارد، تولید می کند، که براساس هدف گذاری ها و برنامه ریزی ها برای آینده این میادین میزان تولیدات به یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

نماینده مردم علی‌آباد در مجلس گفت: براساس این اظهارات، نمایندگان سوالاتی را مطرح کردند مبنی بر اینکه منابع این طرح از چه محلی تامین می‌شود؟ زیرا اگر بحث صندوق توسع ملی مطرح باشد، در حال حاضر صندوق توان زیادی برای اعطای تسهیلات ندارد و اگر بحث اوراق مشارکت مطرح باشد، این اوراق نیز مشکلات خاص خود را ندارد.

وی تصریح کرد: منابع طرح از سهم نفت ۱۴٫۵ درصد باشد، با توجه به اینکه شرکت های دیگری همانند نفت مرکزی، مناطق نفت خیز جنوب و فلات قاره نیز در این بخش سهم دارند، نمی توان به این منابع اتکای زیادی داشت.

قره‌خانی با اشاره به اینکه شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت برای تامین منابع بیشتر بر قراردادهای IPC تکیه کرده است، گفت: برخی نمایندگان مباحث اجتماعی در مناطق اجرای پروژه ها و همچنین انتظارات مردم درباره وضعیت عمرانی مناطق، به کارگیری نیروهای بومی و استفاده از شرکت های موجود در منطقه برای پیمانکاری را در این نشست گوشزد کردند.

وی با اشاره به اینکه سوال دیگر نمایندگان درباره ضریب بازیافت در پروژه های شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت بود، ادامه داد: براساس اظهارات شرکت ملی مهندسی و توسعه نفت ضریب بازیافت آزادگان ۶٫۷ است، از این رو نمایندگان این سوال را مطرح کردند که با توجه به اینکه حجم این میدان تاکنون ۶۷ میلیارد بشکه در نظر گرفته شده آیا این بازیافت در همین میزان ثابت می ماند یا با تکنولوژی ها می توان آن را افزایش داد و همچنین چه میزان می توان افزایش داد، چه میزان سرمایه گذاری برای این موضع نیاز است.

نماینده مردم علی‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: همزمانی در بخش هایی که چاه های نفت احداث می شود، از دیگر سوالات نمایندگان بوده چراکه اگر سیستم سرچاهی، فرآورش و خطوط انتقال به پایانه ها انجام نشود، عملا سرمایه گذاری بی فایده است، که گاهی این اتفاقات افتاده است.

وی افزود:با توجه به حجم فراوان سوالات نمایندگان مقرر شد که برنامه مدونی به کمیسیون ارائه شود، تا قابلیت نظارت و ارزیابی داشته باشد و مشخص شود که در یک سال آتی چه اقداماتی باید انجام دهند، آیا منطبق با برنامه هستند یا خیر و اگر منطبق با برنامه نیستند، دلایل آن چیست.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کمیسیون به صورت میدانی در جریان پروژه ها قرار گرفته و بر آنها نظارت می کند، خاطرنشان کرد: تلاش کمیسیون بر این است که اطلاعات مناقصات و قراردادها را دریافت کرده و افرادی را برای بررسی آن ها انتخاب کند و نقش نظارتی خود را ایفا کند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *