/ سردار نظامی: اعتماد به قدرت‌های بزرگ در مقابله با تروریسم اشتباه است/ ژنرال غفور: باید تلاشمان را برای افزایش امنیت مرزها بیشتر کنیم - سیستم همکاری در فروش جی فور

سردار نظامی: اعتماد به قدرت‌های بزرگ در مقابله با تروریسم اشتباه است/ ژنرال غفور: باید تلاشمان را برای افزایش امنیت مرزها بیشتر کنیم

به گزارش خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، سردار قدیر نظامی معاون امور بین الملل ستاد کل نیروهای مسلح طی نشست خبری مشترک با ژنرال آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان که در تهران برگزار شد با اشاره به سفر ژنرال قمر باجوآ، فرمانده ارتش پاکستان به تهران اظهار داشت: ایشان که به دعوت سرلشکر باقری به تهران سفر کرده است با مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی از جمله رئیس جمهور، رئیس ستاد کل نیرو.های مسلح، وزیر دفاع، فرمانده کل سپاه و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدارهای ارزشمندی داشتند و با توجه به مشترکات جغرافیایی و تاریخی و سابقه خوب روابط فضای گفتگوها صمیمانه بود و طرفین توانستند در خصوص مطالبات مد نظر با یکدیگر رایزنی کنند.

سردار نظامی افزود: در این دیدارها پیرامون سه موضوع مهم یعنی شرایط سیاسی امنیتی منطقه و جهان اسلام، روابط دو جانبه و امنیت در مرزهای مشترک گفتگو شد.

وی ادامه داد: همچنین گفتگوهای مفصلی پیرامون موضوع تروریست به عنوان یک تهدید برای جهان اسلام و کشمکش‌های قومی و تجزیه کشورها که هدف دشمنان اسلام است صورت گرفت.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح خاطر نشان کرد: دو کشور ایران و پاکستان و سایر کشورهای جهان اسلام می‌توانند با بکارگیری تجربیات خود مانع شکل گیری حوادث تروریستی در جهان اسلام شوند.

سردار نظامی اعتماد به قدرت‌ها در مقابله با تروریست را یک رویکرد شکست خورده عنوان کرد و افزود: تروریست‌ها ساخته و پرداخته همین قدرت‌ها هستند و اینها نمی‌توانند پرچم مبارزه با تروریست را در دست بگیرند.

وی با بیان اینکه توافق شد در حوزه آموزشی ، همکاری‌ و پژوهشی میان دو کشور در نیروهای مسلح  صورت گیرد گفت: همچنین بر بازدیدهای متقابل مقامات نظامی دو کشور و برگزاری مانورهای مشترک تاکید شد.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به اینکه مرزهای مشترک ایران و پاکستان را می توان مرزهای صلح و دوستی نامگذاری کرد اظهار داشت: روابط تاریخی میان مردم دو کشور می تواند امنیت و ثبات را در مرزها تضمین کند اما چون برخی سرویس های جاسوسی دشمنان جهان اسلام، اقدام به ترور می کنند؛ قرار شد برای تحکیم امنیت در مرزها تلاش های مشترکی صورت گیرد.

سردار نظامی گفت: افزایش نیروهای دفاعی و امنیتی در مرزها باید تسریع شود تا شاهد اقدامات برخی گروهک ها در مرزهای مشترک نباشیم.

وی ادامه داد: مجدداً تاکید می کنم که اراده دفاعی و سیاسی رهبران هردو کشور حفظ روابط است که می تواند به سطح روابط امنیتی هم ارتقا یابد و امیدواریم هر چه عمیق‌تر شود.

در ادامه این نشست خبری ژنرال آصف غفور سخنگوی ارتش پاکستان گفت: با ظهور داعش در افغانستان که تهدید مشترک ایران و پاکستان است باید همکاری مشترک داشته باشیم.

وی ضمن ابراز قدردانی مقامات پاکستانی از رهبر معظم انقلاب درباره قضیه کشمیر تصریح کرد: حضور داعش در افغانستان تهدیدی مشترک برای همه کشورهای منطقه است و باید مساعدت ها میان دو کشور صورت گیرد که خطر حضور داعش در افغانستان به حالت غیرقابل برگشت تبدیل نشود و ان شالله امنیت به آن کشور هم بازگردد.

سخنگوی ارتش پاکستان با بیان این مطلب که کشوری که بیشترین نفع را از امنیت در افغانستان می‌برد پاکستان است اظهار داشت: در این مدت هر چه از دستمان برآمده برای حفظ امنیت و ثبات در افغانستان انجام داده‌ایم.

عاصف غفور ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران بابت تدارک مقدمات این سفر اظهار داشت: فرمانده ارتش پاکستان با پیام دوستی و همکاری به ایران سفر کرد و دیدارهای این چند روز با مقامات نظامی و غیرنظامی در بالاترین سطح انجام شد و بسیار سازنده بود.

وی با یادآوری اینکه پس از حوادث ۱۱ سپتامبر نیروهای سازمان ملل برای مبارزه با نیروهای القاعده وارد افغانستان شدند، افزود: ما مرزهای مشترک با افغانستان داریم و تا پیش از ۱۱ سپتامبر مشکل خاصی در مرزها با این کشورها نداشتیم اما پس از آن به علت عدم حضور نیروهای امنیتی پاکستان و افغانستان در مرزهای مشترک، سرویس‌های تروریستی وارد پاکستان شدند و برای ما مشکل آفریدند.

سخنگوی دولت پاکستان گفت: آن حادثه در سال ۲۰۰۱ رخ داد و در این ۱۷ سال پاکستان سعی کرده است که به نحوی این حوادث تروریستی را مدیریت کند به طوری که الان امنیت نسبی در مرزهای افغانستان و پاکستان برقرار است و می‌توانیم ادعا کنیم مشکل خاصی نداریم.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲۰۰ هزار نیروی پاکستانی در مرزهای افغانستان مستقر هستند،‌عنوان داشت: اقدامات خوبی در مرز مشترک با افغانستان از جمله نصب فنس و سیم خاردار انجام داده‌ایم تا کسی اجازه ورود غیرقانونی از خاک افغانستان به پاکستان را نداشته باشد. 

عاصف غفور ادامه داد:‌وقتی جنگ در افغانستان رخ داد پناهندگان زیادی از این کشور به پاکستان آمدند و امروز حدود ۳ میلیون افغانستانی در کشور ما هستند.

وی با تاکید بر اینکه امروز ثبات خوبی در پاکستان وجود دارد و می‌توان ادعا کرد هیچ نیروی تروریستی در پاکستان نیست، خاطرنشان کرد: مرزهای مشترک ایران و پاکستان مرز صلح و دوستی نامگذاری شده است و هیچ مشکلی در این مرز وجود ندارد و حتی اگر هیچ نیرویی در مرزهای ما استقرار نداشته باشد هیچ خطری از جانب ایران حس نمی‌کنیم چرا که ایران را کشور دوست و مسلمان می‌دانیم.

سخنگوی دولت پاکستان با تاکید بر اینکه دو کشور باید تلاش بیشتری جهت گسترش امنیت در مرزهای خود از جمله ایجاد فنس و ایست بازرسی‌های مشترک با هدف کنترل تردد تروریست‌ها که دشمن مشترک دو کشور هستند، داشته باشند،‌گفت: در این چند روز یکی از محورهای اصلی مذاکرات همین مسئله بود که با تمام مقامات نظامی و غیرنظامی مطرح کردیم. 

وی با ذکر اینکه دو طرف توافق کردند گشت‌ها و ایست‌های مشترک در مرزها و نیز ایجاد موانع مصنوعی در دستور کار قرار گیرد، اظهار داشت: پاکستان هیچ گاه اجازه نداده است تهدیدی از سمت این کشور علیه ایران صورت گیرد و مقامات ایران نیز به ما قول داده‌اند هیچ گاه تهدیدی از سمت مرزهای این کشور علیه ما صورت گیرد.

عاصف غفور گفت: در سایر حوزه‌ها هم کوشیدیم در این گفت‌وگوها روابط دوجانبه را به ویژه در حوزه انرژی گسترش دهیم.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری خاطرنشان کرد: همانطور که فرمانده ارتش پاکستان تصریح کرد: همه درها برای مذاکره در زمینه افزایش قابلیت‌های دفاعی میان دو کشور باز است و این پیام را طرف ایرانی هم به ما منتقل کرد.

سخنگوی دولت پاکستان با تاکید بر اینکه ارتش پاکستان و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به صورت برادرانه کنار هم هستند، گفت: اگر دو کشور دست در دست هم بدهند می‌توانند با دشمن مشترک یعنی تروریسم مبارزه کنند.

وی با ذکر اینکه نیروهای نظامی دو کشور توافق کردند پست‌های فرماندهی مشترک جهت کنترل مرزها را در دستور کار قرار دهند، بیان داشت: ارتش پاکستان نیروهای امنیتی ویژه دارد و دولت این کشور هم ارزش خاصی برای گسترش روابط با ایران قائل است و این پیام دولت پاکستان بود که به هیچ قیمتی از روابط با ایران دست برنمی‌داریم. 

سخنگوی دولت پاکستان در پایان با تاکید بر اینکه هیأت نظامی پاکستانی با دستاوردهای خوبی ایران را ترک می‌کند ابراز امیدواری کرد این تبادل هیأت‌ها میان ایران و پاکستان ادامه یافته و به دستاوردهای خوبی در آینده منجر شود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *