/ نکاتی در باره زلزله کرمانشاه - سیستم همکاری در فروش جی فور

نکاتی در باره زلزله کرمانشاه

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، مهدی فضائلی کارشناس مسائل سیاسی یادداشتی با عنوان «نکاتی در باره زلزله کرمانشاه» که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد در ادامه می‌آید:

چهارشنبه هفته گذشته به اتفاق جمعی از دوستان رسانه ای جبهه انقلاب، بازدیدی از مناطق زلزله زده سرپل ذهاب و تعدادی از روستاهای اطراف داشتیم.

شرایط سخت مردم و تلاش دستگاه های مختلف را دیدیم و هم درد دل مردم را شنیدیم و هم توضیحات مسئولین مختلف شهرستان و استان را.در مجموع نکات زیر در خور توجه است.
نخست اینکه حادثه سخت و جانکاه و میزان خسارت بسیار قابل توجه است (برآورد استاندار از میزان خسارت حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان بود).در عین حال صبوری مردم و تحمل رنج و مصائب این حادثه،ستودنی و قابل تقدیر است.
نکته دوم،شگفت انگیز بودن کمک های مردمی بود به نحوی که تقریبا” همه غافلگیر شده بودند.این کمک ها جلوه ای زیبا و کم نظیر از همدلی مردم ایران بدون توجه به قومیت و مذهب را به نمایش گذاشت و یکبار دیگر،بودن کنار هم به عنوان ایرانی را!
در عین حال همین کمک های خالصانه، انبوه و متنوع،به سبب عدم سازماندهی از سویی و اصرار به توزیع مستقیم،به یکی از معضلات تبدیل شده بود.
عدم آشنایی کاروان های کمک مردمی به منطقه و شرایط آن،منجر به توزیع نامتوازن شده و مدیریت بحران را دچار مشکل کرده بود.
سومین نکته به موضوع مدیریت بحران مربوط میشود و عدم آمادگی دستگاه های ذی ربط.
ستاد مدیریت بحران هم از حیث جایگاه و هم از نظر آمادگی برای مواجهه با بحران نیازمند تجدید نظر جدی است.
واگذاری کار به ارتش و سپاه ناشی از همین مشکل بوده است هرچند هر دو مجموعه مجاهدانه و با انگیزه در این حادثه نقش موثری ایفا کرده اند که همچنان و بویژه از سوی سپاه و در عمق روستاها ادامه دارد.
حضور مسئولان مختلف کشوری و لشکری در منطقه، هر کدام آثار و برکاتی داشته و البته بعضا” حواشی را هم به همراه داشته است.
اما در این میان بازدید رهبر معظم انقلاب اسلامی بدلایلی از جمله حضور غیرتشریفاتی، بی تکلف و مردمی،حضور در مناطق مختلف فارغ از مذهب آنان و برخورد صریح با مسئولان برای پیگیری کارها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده و حلاوت آن همچنان در کام مردم و مسئولان هست.
پنجمین نکته، ابتداءا” ضرورت کنترل بحران در حد واندازه خود و سپس کاستن از ابعاد آن است ولی متأسفانه برخورد و اظهار نظر سیاسی معاون اول رییس جمهور این اصل را زیرپاگذاشت و نه تنها در کنترل بحران نقشی نداشت که اذهان را از اصل بحران منحرف و حواشی را بر متن غلبه داد. نحوه اعلام تصمیم در مورد کانکس و کمک بلا عوض نیز از جمله کارهای نسنجیده بود.
ششمین نکته،به اهمیت فعالیت های فرهنگی بر میگردد که نباید متاثر از ضرورت های دیگر مغفول واقع شود.
ائمه جمعه و جماعات،مبلغین حوزه،بخش های فرهنگی بسیج و سپاه در این باره مسئولیت بالایی دارند.
هفتمین نکته جدی گرفتن استاندارد ها در ساخت و ساز هاست.کاملا” مشخص است آنهایی که به این مساله توجه کرده اند خساراتی بمراتب کمتر متحمل شده اند.
هشتمین و آخرین نکته نیز به دو فوریت در این مقطع مربوط میشود.
نخست تسریع در اسکان موقت و مشخصا ساخت و توزیع مناسب کانکس ها که در ایجاد آرامش و نظم و نسق دادن به اوضاع بسیار موثر است و دوم،تلاش برای عبور از بحران و حرکت به سمت عادی کردن شرایط.
شروع کسب و کار صنوف مختلف ، ارائه خدمات از سوی دستگاه های مختلف حاکمیتی، راه اندازی مساجد و عادی شدن فعالیت مراکز آموزشی نقش مهمی در این مساله دارد.
هم دستگاه ها و مسئولین مربوطه و هم رسانه ها در پیگیری امور و زنده نگه داشتن موضوع نقش بسزایی دارند.
نباید اجازه داد گذشت زمان، درد و رنج مردم مقاوم و صبور این منطقه را به فراموشی بسپارد و مشمول مرور زمان کند.


** انتشار همزمان در روزنامه جام جم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *