/ سیاست کلان مهم و زیربنای قوانین کشور است/ امیدواریم با روند جدید بتوان اسناد بالادستی را دقیق‌تر احیا کرد - سیستم همکاری در فروش جی فور

سیاست کلان مهم و زیربنای قوانین کشور است/ امیدواریم با روند جدید بتوان اسناد بالادستی را دقیق‌تر احیا کرد

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام طی گفت و گویی در شبکه یک سیما ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تبریک به مناسبت بیست و نهمین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: الحمدالله ملت ایران همواره در صحنه ها حضور داشته و با این حضور فعال و پررنگ خود اقتدار ایران را برای جهانیان ثابت و ترفندها و توطئه های دشمنان را خنثی و نقش بر آب کرده است.

وی افزود: ان‌شاءالله ملت ایران امسال هم با حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن اقتدار، وحدت امت اسلامی، پیروی از رهبری و عشق و اعتقاد به نظام و جمهوری اسلامی را به جهانیان ثابت خواهد کرد و مشت محکمی به یاوه‌گویی‌های ترامپ خواهد زد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن نشان خواهند داد که این بحث هایی که دشمنان درباره ایران در واشنگتن صورت می دهند خیالات خامی است که همواره در ذهن آنها بوده است و این نظام پایدار، مستحکم، متکی به مبانی اعتقادی و اسلامی مردم است.

وی با تاکید بر اینکه رهبری مقتدر جمهوری اسلامی که در میدان عملی اقتدار ایران را در منطقه ثابت کرده است، گفت: خداوند پشتیبان این ملت خواهد بود و امدادهای غیبی ائمه اطهار و امام زمان(عج) همراه ملت ایران خواهد بود تا در همه صحنه‌ها بر دشمنان پیروز شده و پیروز خواهد شد.

هاشمی شاهرودی در پاسخ به این پرسش که انتظار از این مجمع چیست، گفت: سه وظیفه مهم در قانون اساسی برای مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص شده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان درباره قوانین کشور، تشخیص سیاست ها و مشورت به رهبری در سیاست‌های کلان و حل معضلات کشور را از جمله سه وظایف مشخص شده برای مجمع تشخیص مصلحت نظام برشمرد.

وی افزود: اگر قانونی را شورای نگهبان بر خلاف قانون اساسی و شرع دید و به مجلس برگشت داد و مجلس آن را اصلاح نکرد و اصرار ورزید این به مجمع فرستاده می شود و در مجمع نیز این اختلاف حل می شود که اساسا هم مرحوم امام در ۱۷ بهمن ۱۳۶۶ برای همین مسئله حل اختلاف امر به تاسیس مجمع فرمودند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره مشورت دادن مجمع تشخیص به رهبری نیز یادآور شد: در قانون اساسی سیاست های کلان کشور ضمن مسئولیت های رهبری است.

هاشمی شاهرودی با تاکید بر اینکه سیاست کلان کشور مهم و زیربنا و قاعده قوانین کشور است، تصریح کرد: همه قوانین باید در چهارچوب سیاست های کلان کشور تنظیم شود و جهت کشور را در همه عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و بین المللی مشخص می کند.

وی اضافه کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام این سیاست ها را مشخص می کند و به رهبری مشورت می دهد و آنچه را که تصویب فرمایند به دستگاه ها ابلاغ می شود و این به عنوان اسناد بالادستی واجب الاتباع برای کل کشور خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وظیفه سوم مجمع نیز گفت: در جاهایی که معضلاتی به وجود بیاید و بر حسب قوانین عادی نتوان آن را حل کرد رهبری این معضلات را به مجمع ارجاع می دهند و مجمع در این سه زمینه خدمات ارزنده ای داشته است.

هاشمی شاهرودی در پاسخ به این پرسش که آیا مجمع درباره سند چشم انداز شأنی برای خود قائل است یا خیر، گفت: یکی از وظایفی که اخیرا رهبری به مجمع تشخیص ارجاع دادند نظارت است.

وی با تاکید بر اینکه نظارت بر اجرای سیاست ها و اسناد بالادستی نظام یکی از وظایف رهبری در قانون اساسی است، یادآور شد: رهبری در دوره اخیر مجمع بر مسئله نظارت مجمع تاکید فرمودند.

هاشمی شاهرودی گفت: مقام معظم رهبری تاکید داشتند هیئتی منتخب از صحن مجمع انتخاب و این هئیت مسئولیت نظارت فعال بر اجرای سیاست‌ها و مصوبات مجمع را داشته باشد و شاخص های اجرای سیاست ها و کیفیت و آیین نامه نظارت را نیز تغییر دهد و یک نظارت فعال و پویا ایجاد شود.

به گفته رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، سیاست‌های کلان روح قوانین کشور است و همه قوانین مجلس و دولت باید به دنبال احیا این سیاست ها باشند و این قوانین، جامعه را به سوی این سیاست ها ببرد و این نیاز به نظارت دقیق و همه‌جانبه دارد.

هاشمی شاهرودی می گوید که در دوره جدید مجمع تشخیص بنا است تحولی در مسئله نظارت ایجاد شود و در جلسات اخیر مجمع هیأت نظارت انتخاب شده و ترتیبات نظارتی در حال تدوین است و خدمت رهبری ارائه می شود و با تایید رهبری، این هیأت خاص و ویژه به کار خود ادامه می داد و امیدواریم با این روند جدید بتوان اسناد بالادستی را دقیق‌تر احیا کرد.

ادامه دارد…

وی در پاسخ به این سوال که چطور ممکن است یک برنامه ۵ ساله از نگاه یک دولت مطابق با سند چشم انداز باشد و از نگاه یک دولت نباشد، آیا مجمع نباید قبل از اینکه این اتفاق بیفتد ورود کند، تصریح کرد: قوانینی که مجلس تصویب می کند به شورای نگهبان می رود یکی از وظایف شورای نگهبان این است که این قوانین با سیاست های کلان، سیاست های مجمع و رهبری و سند چشم انداز مغایرت نداشته باشد و این سیاست ها در آنها متبلور و منطبق باشد.

هاشمی شاهرودی تاکید کرد: خود مجمع هم دارای هیئتی است که قبل از نظر نهایی شورای نگهبان موارد خلاف سیاست های کلان را به این شورا ابلاغ کند و شورای نگهبان هم طبق نظر هیئت مجمع جلوی آن قانون را میگیرد و به مجلس باز میگردد تا قانون به گونه ای تصویب شود که مطابق با سیاست های کلان باشد.

وی با تاکید بر اینکه عدم تخلفاتی که در اجرای قوانینی که شکل می گیرد وظیفه هیئت نظارت مجمع تشخیص است، اظهار داشت: البته این هیئت نظارت مجمع نیاز به آیین نامه دقیق دارد که مجمع درصدد تدوین و تصویب آن است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد که در آیین نامه هیئت نظارت به دنبال ضمانت اجرا هستیم یعنی اگر یک دستگاهی تخلفی صورت داد بالاخره یک مجازاتی در حد مجازات اداری و انفصال داشته باشد تا نظارت معنی جدی و حقیقی خود را پیدا کند.

وی اظهار امیدواری کرد: ان‌شاءالله در این دوره بتوانیم آیین نامه موثری تدوین کنیم و جلوی این تخلفات گرفته شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی پیرامون سن بالای اکثریت اعضای مجمع گفت:‌ اعضای مجمع را رهبری معین می‌کند البته در مجمع افراد جوان هم کم نیستند ولی طبیعت کار مجمع اقتضا می‌کند افرادی که با تجربه هستند، نخبه‌اند و در جریان امورات نظام بوده‌اند، در آن حضور داشته باشند. همچنین جنسش تولید فکر و برنامه است که نیاز به سن و سال توأم با تجربه دارد. البته وقتی به این اعضا نگاه می‌کنید متوجه می‌شوید که از طیف‌های مختلف و با تجربیات و نخبگی‌های مختلفی در مجمع جمع هستند. برخی از آنها سال‌ها خدمات امنیتی کرده‌اند و یا در دستگاه‌‌های نظامی، قانون‌گذاری و حقوقی و یا اقتصادی بوده‌اند.

وی افزود: برخی از عناوین هم جنبه حقوقی دارد که برای مثال رؤسای سه قوه جزو این هستند که لازم است به لحاظ مقام حقوقی‌شان در مجمع باشند. همچنین فقهای شورای نگهبان به جهت اختلاف شورای نگهبان و مجلس باید در جلسات حضور داشته باشند.

هاشمی شاهرودی با تأکید براینکه این خصوصیات در انتخاب رهبری لحاظ شده و انتخاب خوب و موفقی است، خاطرنشان کرد: در دنیا هم مجالسی وجود دارد که کارشان شبیه کار مجمع است و برای مثال در مجلس سنا، افراد با سنین بالا عضو هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی پیرامون این بحث که علاوه بر مجلس شورای اسلامی نیاز به مجلس نخبگانی و یا مجلس سنا هم داریم تا دو مجلسه باشیم، گفت: این مدتی مطرح است و اگر بنا باشد در قانون اساسی بازنگری شود، ممکن است، دو مجلسه شود. این مسئله میان حقوقدانان مطرح است و گاهی نیز در مجلس شورای اسلامی مطرح می‌شود. ولی تصورم این است که امام با آن تیزبینی، بصیرت و اشرافی که بر نظام اسلامی داشتند، همان بخش‌های مهمی از اموری که مجلس سنا می‌توانست بکند را از راه مجمع تشخیص در ابلاغ سال ۶۶ انجام دادند.

وی ادامه داد: عمده این وظایف هم بحث حل اختلاف و وظایفی اینگونه بوده است. عمده امتیازی که مجلس سنا بر مجلس عوام دارد، همین است وگرنه قانون اساسی را که مجلس سنا هم می‌تواند انجام دهد. اگر در یک جایی قانونی براساس قانون اساسی شد این مهم است که چه کاری انجام دهند.

هاشمی شاهرودی افزود: می‌توان گفت که بخش مهمی از کارهایی که مجلس سنا انجام می‌دهد، توسط مجمع تشخیص نیز انجام می‌گیرد و به این ترتیب همان کارهایی که در نظام‌های دو مجلسی انجام می‌گیرد در نظام جمهوری اسلامی نیز در حال انجام است.

وی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون طیف‌های مختلف از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی حاضر در مجمع و چگونگی ریاست بر آن با این شرایط تصریح کرد:‌ چون اعضای مجمع افراد نخبه، سابقه‌دار و با سنین کامل و بالایی هستند و همچنین از شخصیت‌های محترم کشورند تا کنون هیچ تنش و اختلاف آنچنانی در مجمع شکل نگرفته است. واقعاً شخصیت‌هایی که در مجمع هستند به هم احترام می‌گذارند و چون نوع کار برنامه‌ریزی و فکری و دقت‌های نشأت گرفته از اِشرافیت بر مسائل مورد نیاز نظام است چه در سیاست‌ها و چه در اختلاف میان شورای نگهبان و چه در معضلات، بحث‌ها خیلی جنبه علمی و فکری پیدا می‌کند.

هاشمی شاهرودی افزود: در این جلسات نکته‌نظرات مختلف هم مطرح می‌شود که ممکن است از دیدگاه اطراف دو طیف اختلاف پیدا کند، ولی نظرات با دلیل و مستند مطرح می‌شود. چیزی هم که باعث می‌شود این نظرات پراکندگی نداشته باشد و پارادوکسی ایجاد نکند، این است که ابتدا بحث‌ها به کمیسیون‌ها می‌رود و در آنجا کارشناسی می‌شود. کمیسیون‌های دبیرخانه مجمع با افرادی از دستگاه‌های اجرایی به صورت دقیق طرح‌ها و مسائل را بررسی می‌کنند و هم در کمیسیون‌های خود مجمع که از اعضای مجمع هستند طرح‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس در داخل مجمع بررسی می‌شوند.

وی با بیان اینکه مجمع تشخیص آیین‌نامه مفصلی دارد که همه اینها در آن پیش‌بینی شده است، گفت: بعد که به مجمع آمد، ترتیب ورود و خروجش هم مشخص شده است. با این سازوکار تاکنون مشکل خاصی نبوده و هر کس به صورت آزاد با مستندات و دلیل صحبت‌های خود را طرح کرده و سپس رأی‌گیری شده و طبق رأی تصمیم گرفته می‌شود.

هاشمی شاهرودی در پاسخ به این سؤال که آیا شما به عنوان رئیس مجمع رأی‌تان مثل بقیه است و یک رأی دارید، گفت: همه افراد یک رأی دارند و اگر طرحی که به نظر من مصلحت نیست ولی رأی بیاورد قبول می‌کنم. اگر اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس باشد در آنجا اکثریت قاطع می‌خواهد و معمولاً چنین چیزی بعید است چون در شورای نگهبان وقتی با چیزی مخالفت می‌کنیم مبانی فقهی‌اش را هم می‌گوییم و آقایان قانع می‌شوند.

وی در پاسخ به این سؤال که چون شما در شورای نگهبان هم هستید آیا مواردی بوده که شما در شورای نگهبان رأی منفی داده ولی در مجمع رأی مثبت داده باشید، بیان داشت: چنین چیزی زیاد اتفاق افتاده چون آنجا به عنوان مصلحت اولی رأی‌ می‌دهند ولی در مجمع به عنوان مصلحت ثانوی رأی داده می‌شود و هیچ منافاتی بین این دو نیست. مثلاً معاضدت‌های قضایی که با کشورهای غیر اسلامی انجام می‌گیرد که دستگاه قضایی‌شان از نظر ما شرعی نیست، غالباً در چنین مواردی شورای نگهبان خلاف شرع تشخیص می‌دهد ولی مواردی چون تبادل زندانیان که برای هر کشوری لازم است ضرورت‌هایی است که در مجمع تشخیص داده می‌شود.

هاشمی شاهرودی افزود: در شورای نگهبان به عنوان اولی می‌گوییم که این قاضی حکمش نافذ نیست چون مسلمان نیست و به حکم اسلام قضاوت نکرده ولی به عنوان ثانوی که به مجمع می‌آید، رأی به تأیید می‌دهیم و غالباً هم تأیید شده و هیچکدام متوقف نشده‌اند. خیلی از فقهای شورای نگهبان هم که در مجمع حاضر می‌شوند، رأی به ضرورت داده‌اند.

وی در خصوص صندلی‌های خالی که در کنار رئیس مجمع تشخیص دیده می‌شود نیز تصریح کرد: اطراف رئیس، جایگاه‌های مسئولین سه قوه است و به عنوان حقوقی عضو مجمع هستند. البته برخی‌شان برای آمدن به مجمع بیشتر از سایرین پایبند هستند. چون مجمع با رؤسای مقننه و قضاییه بیشتر در مورد برنامه‌ها درگیر است حضور پیدا می‌کنند ولی بعضی وقت‌ها چون به عنوان رئیس قوه کارهای دیگری هم دارند و چون بعضی‌ از آن کارها وقت‌شان را می‌گیرد نمی‌رسند و یا کم‌لطفی می‌کنند. ما به آنها تذکر دادیم که ان‌شاءالله می‌آیند و این جای خالی را پر می‌کنند.

هاشمی شاهرودی در خصوص اینکه آیا مجمع تشخیص رسالتی برای رصد جامعه و جهان دارد تا در مواقع لازم از باب مشورت یا تذکر موضوعات را بررسی کرده و اظهارنظر کند، خاطرنشان کرد: قطعاً به این شکل است و یکی از کارهای مهم تشخیص همین است چون تنظیم آن سیاست‌ها و تشخیص مصلحت بدون اِشراف به مسائل امکانپذیر نیست. کمیته خاصی هم برای این مسئله شامل دبیر، رئیس و چند نفر از افراد تشکیل شده تا مسائل راهبردی اینگونه را بررسی کنند.

وی ادامه داد: اساساً این سیاست‌هایی که ارجاع داده می‌شود و قوانینی که براساس این سیاست‌ها تدوین می‌شود، عمدتاً براساس  همین دیدگاه‌ها است و خود رهبری هم آنچه ارجاع می‌دهند، مبتنی بر همین است و اساساً کار مجمع همین است و از شرایط لازم برای اصل کار مجمع تشخیص است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی پیرامون وظایف جدید محوله از سوی رهبر انقلاب علاوه بر وظیفه نظارت خاطرنشان کرد: در پیوست جدید تأکید بر این کرده‌اند که در سیاست‌های گذشته بازنگری شود و تجدیدنظری در بخشی از این سیاست‌ها انجام گیرد. بر این اساس آن بخش‌ها که مخالفت بین مجلس و شورای نگهبان بوده که خلاف شرع و یا قانون اساسی بوده، باید محدود به زمان باشد و اگر آن زمان و مصلحت گذشته باشد، مشخص شده و تغییر پیدا کند. همچنین اگر بعضی‌ سیاست‌ها لزوم نداشته و یا نیاز به تغییر دارد، بازنگری بر کل سیاست‌ها انجام گیرد.

هاشمی شاهرودی با اشاره به سه عنوان سیاست تنظیم شده تاکنون گفت: هر عنوان سیاست دارای بندهای مفصلی است و ۲۱۷ مورد اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود که باید بازنگری شده و آن بخش‌ها که وقتش گذشته است بررسی شود.

وی افزود: در بخش نظارت، رهبر انقلاب بر تعیین شاخص‌ها و اجرای سیاست‌ها تأکید کرده‌اند و در این زمینه آیین‌نامه مفصلی تنظیم می‌شود که خدمت رهبر انقلاب ارسال خواهد شد. مسائلی از این قبیل در پیوست حکم رهبر انقلاب آمده است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون بحث چابک‌سازی نیز گفت: مختصر کردن برخی نهادهای مربوط به مجمع که ضرورتی نداشتند نیز از فرامین رهبر انقلاب است و در این خصوص مرکز بررسی‌های استراتژیک که تشکیلات مفصل و مجزایی بود را ضروری ندانستند. امیدوارم منویات رهبری در مورد فعال شدن و پویا شدن بیشتر مجمع با اعضای خوبی که در مجمع هستند شکل بگیرد.

هاشمی شاهرودی در پاسخ به این سؤال که فرض کنید که دوره کنونی مجمع تشخص پایان یافته و در آغاز دوره بعدی هستید در این صورت چه گزارشی به مردم خواهید داد، اظهار داشت: به نظر من مهم‌ترین مسئله، بحث احیای سیاست‌های کلان نظام مخصوصاً در بعد اقتصاد، معیشت و فرهنگ است. چون اینها مسائل لازم، حساس و مورد نیاز جامعه اسلامی است و اقتدار نظام اسلامی را به جهانیان نشان می‌دهد. در این بخش‌ها که خیلی مهم است باید اهتمام صورت گیرد که البته در کنار این‌ها بخش امنیتی و نظامی نیز مهم است، سازوکار خود را دارد و مستقیماً تحت نظر رهبری است  و خیلی خوب و موفق پیش رفته و اقتدار خود را در منطقه و جهان اثبات کرده است که همان هم سبب کوری چشم دشمنان و حسادت آنها شده است.

وی افزود: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که رهبر انقلاب ابلاغ کرده‌اند بسیار مهم است چون مهم‌ترین مسائلی که مردم با آن سروکار دارند، یکی مسئله فرهنگی و اجتماعی و دیگری مسئله اقتصاد و معیشت است. اگر بشود همین دو سیاست مهم را خوب اجرا کنیم به طوری که مردم از اجرای این سیاست‌ها راضی باشند، بسیار خدمت بزرگی به جامعه کرده‌ایم.

هاشمی شاهرودی با بیان اینکه در هر دو بحث، نظام تلاش بسیاری کرده و علی‌رغم اینکه در خیلی از جاها به هدف مورد نظر نرسیده همه علتش قصور یا تقصیر در اجرا نیست و بخشی نیز مربوط به دشمنان است، گفت: دشمنان پس از اینکه در مسائل امنیتی و در جنگ تحمیلی شکست خوردند و نظام پیش رفته و اقتدار خود را نشان داده است، چاره‌ای نداشتند که از راه جنگ در دو بخش فرهنگ و اقتصاد با مردم مواجه شوند. هم در بعد فرهنگی و هم در بعد فضای مجازی وارد شده‌اند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در بعد اقتصادی نیز تحریم‌های اقتصادی را بر مردم تحمیل کرده‌اند و آن هم نه فقط تحریم اقتصادی، بلکه یک جنگ اقتصادی را مخصوصاً آمریکای خبیث علیه ما تحمیل کرده‌است. آمریکا یک شرکت ریز را که در قالب قانون مراوده اقتصادی می‌کند، دنبال کرده و تحریمش می‌کند و یک حالت جنگ اقتصادی علیه ما گرفته و  این، بیش از دایره مسائلی چون برجام و تحریم اقتصادی است. دنبال این هستند که همه چیز را پیگیری کنند و نگذارند که نظام جمهوری اسلامی هیچ اقتداری در حوزه مراودات اقتصادی و سرمایه‌گذاری خارجی داشته باشد.

هاشمی شاهرودی با بیان اینکه اگر سیاست‌های کلی به درستی اجرا شود و دستگاه‌های اجرایی به بخش‌های اصلی این سیاست‌ها چون توجه به تولید، کشاورزی، صنعت و سوق دادن تسهیلات به سمت تولیدات خوب انجام گیرد می‌توان به نتایج خوبی رسید، اظهار داشت: در کشور ما فرصت‌های خوبی هست ولی به دلیل عدم توجه این فرصت‌ها می‌سوزد و فرصت‌های مشترکی که با کشورهای همسایه داریم به نفع این کشورها از دست می‌رود. در پارس جنوبی مخازن نفتی مشترکی با بسیاری از کشورها داشتیم ولی استفاده درستی از آنها نکردیم.

وی با اشاره به اینکه رهبری بر همه این مسائل و از جمله اقتصاد مقاومتی تأکید دارند، اظهار داشت: این بحث، بحث خیلی مهمی است و رهبر انقلاب بارها بر اجرا و عملی شدن آن تأکید داشته‌اند. اگر اینها را بتوانیم حل کنیم در آخر این دوره مجمع می‌توانیم وجدان راحتی داشته باشیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در بخش جمع‌بندی صحبت‌های خود خاطرنشان کرد: در مورد اقتصاد مقاومتی و معیشت مردم هم مجمع و هم قوای سه‌گانه باید توجه خاصی را مبذول داشته باشند و هر کدام به حسب وظیفه خود در این دوره بر این مسئله متمرکز شوند تا اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را احیا کنند.

هاشمی شاهرودی با تأکید بر اینکه این سیاست‌ها اگر احیا شود به اقتدار لازم می‌رسیم، گفت: نقطه‌ ضعفی که دشمنان ما و مخصوصاً آمریکا می‌خواهند بر ما بگیرند همین است و اقتصاد مقاومتی نیز چون همه ابعاد اقتصاد را در بر می‌گیرد و برای همه برنامه دارد همه قوا و دستگاه‌‌ها باید در فهم درست آن و هم در فهم راهکارهای رسیدن به آن کمک کنند چون خیلی‌ وقت‌ها همین مسئله مورد اختلاف است.

وی در تشریح نکات اختلافی اجرای اقتصاد مقاومتی گفت: برای مثال همین‌که گفته می‌شود سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی زیاد شود، یک عنوان کلی است ولی راهکارش چیست؟ گفته می‌شود تسهیلات به سمت تولید برود نه به سمت تجارت، آمارهایی که داده می‌شود بسیار پایین است ولی بالای ۶۰ درصد از تسهیلات به تجارت و واسطه‌گری و دلالی می‌رود و مابقی به بخش کشاورزی و خدمات تخصیص می‌شود که البته آن خدمات نیز بخش عمده‌اش خدمات تجارتی است نه خدمات تولیدی؛ که منجر به رونق تولید شود. چه کار می‌شود که بانک نتواند این کارها را بکند و این تسهیلات به سمت تولید، کشاورزی، صنعت و خدمات تولیدی برود.

وی با بیان اینکه در راهکارها اختلاف نظر بین دستگاه‌ها، دولت و حتی وزرای مختلف زیاد است، گفت: من این مسئله را در بحث‌های اقتصادی که انجام می‌گیرد دیده‌ام و این مسئله مهم است و باید راهکاری برایش پیدا شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه فرصت‌هایی در کشور هست ولی این فرصت‌ها به نوعی بایکوت می‌‌شوند، تصریح کرد: از طرفی بخش خصوصی مجوز می‌خواهد که وارد شود ولی دولت یا مجوز نمی‌دهد، یا دیر می‌دهد و یا با شرایطی می‌دهد که برای بخش خصوصی سودآور نیست. این فرصت‌ها در کشور زیاد است و ممکن است از بین رود. خود بازاریابی نیز مهم است و ما باید از بسیاری از بازارهای منطقه استفاده کنیم.

هاشمی شاهرودی با بیان اینکه اقتصادی که می‌‌خواهد مولد باشد باید بازار داشته باشد، تصریح کرد: بازارهای کشورهای همسایه مثل عراق، افغانستان و آسیای میانه در اوایل کار بازارهای خوبی بودند ولی متأسفانه اکنون از دست‌شان می‌دهیم چون برای آنها برنامه‌ریزی نکرده‌ایم. در سفری که اخیراً به عراق داشتم سفیر ما می‌گفت که صادرات ما به یک سوم رسیده و سعودی‌ها و ترکیه جای ما را در بازار پر کرده‌اند با اینکه می‌دانیم مردم عراق با سعودی‌ها مشکل دارند چون آنها بلای داعش را بر سر این مردم آوردند و هم از نظر مذهب و از لحاظ سیاست با آنها مخالف هستند.

وی با بیان اینکه بازار سازوکار خود را می‌خواهد، گفت: باید اقدامات علمی در این بخش شود و بازرگانان حساب شده، با تدبیر و با حمایت دولت از صادرکنندگان صادرات درست انجام شود. یکی از مسائلی که ضربه می‌زند این است که یک شرکت ابتدا کالاهای خوبش را صادر کند و بعد همان کالا را با نقص صادر کند و به همین دلیل باید به صادرات درست نیز اهمیت داده شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اگر مهندسی که به آن کشور می‌رود مانند برخی کارهایی که در داخل انجام می‌شود در بخشی درست عمل نکند کل شرکت‌های ایرانی را زیر سؤال می‌برد پس هم مردم، هم بازرگانان و هم تولیدکنندگان  باید از صادرات حمایت کنند و نباید با این کشورها صرفاً رابطه سیاسی داشت و باید رابطه اقتصادی را نیز گسترش دهیم.

هاشمی شاهرودی با تأکید براینکه وزارت خارجه باید در رفت و آمدهای دیپلماتیک خود اقتصاد را اصل قرار دهند، گفت: این سیاست مخصوصاً باید در قبال کشورهای همسایه انجام شود چون اینها کشورهای دوست ما هستند و اشتراکات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی زیادی با ما دارند.

هاشمی شاهردی تصریح کرد: باید برای اجرای اقتصاد مقاومتی برنامه‌ریزی شود و باید همه قوای نظام و مجمع تشخیص روی این بحث متمرکز شوند و اگر فرصت‌هایی که از دست می‌رود را احیا کنند بسیاری از مشکلات حل شدنی است. رهبری در این دوره دریامحوری را مطرح کردند چون در این بخش اشتغال و تولید فراوانی را با این سواحل موجود در کشور انجام داد. موقعیت دریایی و هوایی ما در منطقه بی‌نظیر است ولی همه به هدر می‌رود و کسی برایش برنامه‌ریزی ندارد و مجلس، دولت و سایر نهادها باید برای برنامه‌ریزی در این خصوص متمرکز شوند و بحث‌‌های دیگر را کنار بگذارند.

وی افزود: باید با ذهنیت اقتصادی، تولید، پیشرفت، به کار افتادن منابع و استفاده از این فرصت‌ها خواهیم دید که تحریم هیچ اثری بر ما نخواهد کرد و ما به اقتدار اقتصادی‌مان خواهیم رسید و معیشت مردم را تضمین خواهیم کرد و مشکلات مردم در حوزه قدرت خرید را رفع خواهیم نمود.

هاشمی شاهرودی تاکید کرد: می‌شود نقدینگی زیادی که موجود است را به سمت تولید، صنعت و صادرات متوجه کرد و همه اینها به شرط اینکه نظام روی بندهای اقتصاد مقاومتی متمرکز شود، شدنی است. باید نظام، اقتصاد مقاومتی را اولویت کار خود انجام دهد و در صدد این باشد که به هر قیمتی بندهای آن را به اجرا درآورد و در این صورت می‌توانیم با این توان و مردم خوبی که داریم در تمام بخش‌ها جلو بیفتیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: البته الان هم ضعیف نیستیم ولی چیزی که در سند چشم‌انداز آمده و مدنظر رهبری است هنوز محقق نشده و امیدواریم با همت سه قوه و اعضای مجمع و همه مسئولان نظام و کمک مردم این اهداف محقق شود و مخصوصاً مولدین و شرکت‌داران و کسانی که صنایع و کشاورزی در دست‌شان است باید کمک کنند و با استفاده از روش‌های مدرن و افزایش بهره‌وری در تحقق این اسناد کمک کنند.

وی ادامه داد: باید تولیدکنندگان سال به سال دنبال این باشند که تولیدات‌شان بهتر، قوی‌تر، مستحکم‌تر و بهتر از قبل باشد نه اینکه ضعیف‌تر باشد؛ چون برخی از کارهایی که انجام می‌شود بسیار خطرناک است و برای اصل صادرات ایران سوء سابقه درست می‌شود.

هاشمی شاهرودی با تأکید بر حمایت دولتی از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های صادراتی و خدماتی گفت: مخصوصاً با این تحریم‌ها باید بانک‌های داخلی و دولت‌‌ها به نوعی اینها را حمایت کنند و اکنون که کشورهای خارجی برای اینها حساب باز نمی‌کنند و تضمین‌شان نمی‌کنند ما تضمین می‌کنیم چه اشکالی دارد که ما تاجری را که صادرات انجام می‌دهد تضمین کنیم چون اگر تضمین نکنیم اساساً او را در کشورهای خارجی قبول نخواهند کرد و از بانک خارجی نیز به دلیل تحریم نمی‌تواند تضمین بگیرد.

وی افزود: اگر این اقدامات را انجام دهیم با مفاسد هم برخورد می‌شود چون در مسائل بازرگانی مفاسد هم گاهاً وجود دارد و همه اینها باید شفاف شود و نباید در اقتصاد چیزی پشت‌پرده قرار گیرد. هیچ مفسده‌ای خود به خود رخ نمی‌دهد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *