/ شکست طرح‌‌های ساده‌انگارانه دولت را به تعطیلی برده است – سیستم همکاری در فروش جی فور

شکست طرح‌‌های ساده‌انگارانه دولت را به تعطیلی برده است

رسول بابایی عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس گفت: حسن روحانی هنگامی که وارد عرصه رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 شد با نگاهی ساده به موضوعات و مشکلات کشور، مسیر و چشم انداز روشنی را برای حل مسائل پیش رو قرار داد.

وی در توضیح اظهار داشت: اینکه با دستیابی به توافق با کشورهای غربی خواهد توانست از رهگذر حل مشکلات سیاست خارجی، اقتصاد کشور را سامان دهد و اینکه رشد اقتصادی و توسعه کشور وابسته به مسائل خارجی و بین‌المللی است.

اشتباه دیگر دولتمردان این بود که برای شرایط روی کار آمدن ترامپ یا فردی مثل او پیش بینی لازم را نداشتند و ساده‌بینانه تصور ادامه راه اوباما توسط هیلاری کلینتون را داشتند.  

بابایی گفت: آن زمان هم بحثی مطرح شد مبنی بر اینکه باید مسائل را با کدخدا حل کرد تا پیرو آن سایر مسائل هم حل شده و حل مسائل اقتصادی دنبال شود. همان زمان بسیاری از کارشناسان با اشاره به عدم سابقه ایشان در مدیریت اجرایی و اقتصادی کشور این تصورات را بر آمده از بی‌تجربگی یاد شده تحلیل می‌کردند. 

وی ادامه داد: نکته تعجب برانگیز اما این بود که ایشان حتی با وجود سابقه‌ای که در مسائل امنیتی و در عین حال سیاست خارجی دارد چگونه در تحلیل معادلات بین‌المللی به پیچیدگی‌های صحنه بی‌توجه است.

عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت در ادامه گفت: پس از آنکه برای دو سال کل تمرکز دولت بر حل مسئله هسته‌ای قرار گرفت و ثمره آن هم برجام بود، دولتمردان به مردم وعده دادند که اینک فصل چیدن میوه‌های برجام است و به زودی تأثیرات برجام در اقتصاد کشور و سر سفره‌های مردم خود را نشان خواهد داد، سرمایه‌گذاران خارجی وارد کشور می‌شوند و ظرفیت‌های پدید آمده خیز اقتصادی در کشور رقم خواهد زد.

وی افزود: با این حال گذر زمان ساده‌‌بینی‌های دولتمردان را برای مردم آشکار ساخت آنجا که برجام نتوانست به انتظارات ایجاد شده پاسخ دهد و در نهایت بازتابی بر زندگی مردم نداشت.

وی اضافه کرد: اشتباه دیگر دولتمردان این بود که برای شرایط روی کار آمدن ترامپ یا فردی مثل او پیش بینی لازم را نداشتند و ساده‌بینانه تصور ادامه راه اوباما توسط هیلاری کلینتون را داشتند. از همین رو با پیروزی ترامپ، دولت به یک فقدان استراتژی برای اداره کشور دچار شد به این معنا که در شرایط کنونی دولت دچار روزمرگی شده و با انفعال و بی برنامگی شرایط را به حال خود رها کرده است. بابایی خاطرنشان کرد: این موضوع البته بنا به دلایلی به وقوع پیوست. یک دلیل آن بود که آمریکایی‌ها تعمداً تلاش کردند با ایجاد موانعی مانع از بهره بردن اقتصاد ایران از مواهب برجام شوند. مشکل دیگر اما آنجا بود که دولت و نهادهای اقتصادی و مالی آن توان و ظرفیت بهره بردن از شرایط اقتصادی پس از برجام را نداشتند. دولت توان جذب سرمایه گذاران خارجی را نداشت و با سستی و تعلل و رخوت عملاً برنامه‌ای برای شرایط پس از برجام مدنظر نداشت.

می‌توان دولت روحانی را ضعیف‌ترین دولت پس از انقلاب دانست و هیچ دولتی را از حیث بی‌برنامگی و آشفتگی نمی‌توان با این دولت مقایسه کرد. 

عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت گفت: اگر بگوییم دولت در شرایط کنونی در وضعیت تعطیلی به سر می برد چندان بیراه نگفته‌ایم. از درون دولت شنیده می‌شود که وضعیت کار دولتمردان به شکلی است که گویا در ماه‌های آخر آن هستند و قرار است دو سه ماه آینده دولت را تحویل دهند. علت این موضوع هم به شکست کشیده شدن تمام طرح‌ها و برنامه‌های خام و ساده انگارانه‌ای بود که دولتمردان برای مواجهه با مسائل و مشکلات کشور داشتند.

بابایی همچنین اظهار داشت: به واقع بنیان و استراتژی کلان دولت برای اداره کشور دچار اشکالات اساسی بوده و وضعیت پر مسئله امروز جامعه ثمره همان اشکلات کلیدی است. بی‌شک می‌توان دولت آقای روحانی را ضعیف‌ترین دولت پس از انقلاب دانست و هیچ دولتی را از حیث بی‌برنامگی و آشفتگی نمی‌توان با این دولت مقایسه کرد. اگر می‌بینیم این دولت حتی به صورت حداقلی نتوانسته از مواهب برجام بهره گیرد و یا فرصت‌های پیش آمده در عرصه بین‌المللی را به سود ملت ایران به کار گیرد نتیجه همین ضعف و انفعال دولت است.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه می‌توان به وضعیت پیش آمده برای قطر و محاصره اقتصادی آن از سوی کشورهای عربی اشاره کرد که فرصت‌های فراوانی برای کشور ما فراهم ساخت، با این حال در این مدت دولت ابتکار و برنامه خاصی برای این فرصت از خود نشان نداده است.

روحانی حتی با وجود سابقه‌ای که در مسائل امنیتی و سیاست خارجی دارد در تحلیل معادلات بین‌المللی به پیچیدگی‌های صحنه بی‌توجه است.

عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت گفت: در مقابل این رویکرد دولت نگاهی وجود داشته و دارد که ما به دلایل مختلف سیاسی، امنیتی و اقتصادی ما برای توسعه و پیشرفت ناگزیریم بر روی پای خود بایستیم و کلید توسعه و پیشرفت ایران امروز اتکا به توانمندی‌های داخلی است. ما باید ظرفیت‌های داخلی را فعال کنیم و حتی اگر به دنبال عرض اندام بین‌المللی هستیم این مهم بدون تقویت زیرساخت‌های داخلی میسر نخواهد بود. 

وی تصریح کرد: رویکرد اقتصاد مقاومتی بارها از سوی مقام معظم رهبری و بسیاری از کارشناسان اقتصادی توضیح داده شده که هرگز به معنای ریاضت اقتصادی و یا انزوای اقتصادی نیست و غافل شدن از عرصه بین‌المللی را مراد نمی‌کند، بلکه منظور رسیدن به نوعی تاب‌آوری است که فشارهای خارجی نتواند اقتصاد کشور را دچار تنگنا کند و در عین حال کشور به
ظرفیتی از زیرساخت‌های اقتصادی دست یابد که برای مواجهه با دنیای خارج هم قدرتمند و مقتدر باشد.

عضو شورای مرکزی جمعیت پیشرفت و عدالت گفت: البته چندان عجیب نیست که چنین نگاهی در دولتی که با نگاه معیوب خود در سال های گذشته تمام تمرکز و تلاشش را بر حل مشکلات با خارجی‌ها و از طریق آن ورود به حل و فصل مسائل اقتصاد داخلی قرار داده چندان جدی گرفته نشده و راه به جایی نیابد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *